دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

حمام آب آزمایشگاهی چیست و چه کاربردی دارد

حمام آب آزمایشگاهی چیست و چه کاربردی دارد

بسیاری از افردی که در محیط آزمایشگاه فعالیت می‌کنند، مایلند بدانند حمام آب آزمایشگاهی چیست و چه کاربردی دارد. حمام آب آزمایشگاهی یکی از مهمترین تجهیزات آزمایشگاه است که در مراکز مختلف آزمایشگاهی بیشترین میزان استفاده را دارد. حمام آب آزمایشگاهی که به عنوان بنماری نیز شناخته می‌شود، عملکرد گسترده‌ای در آزمایشگاه‌های دارویی، بیولوژیکی و شیمیایی داشته و در انواع مختلفی تولید می‌شود.

خرید و فروش حمام آب آزمایشگاهی در بازه قیمتی متفاوت قرار می‌گیرد و هر یک از آزمایشگاه‌های شیمی، دارویی و صنعتی با توجه به زمینه کاری خود از انواع بنماری آزمایشگاهی استفاده می‌کنند. اما در ادامه برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند بدانند حمام آب آزمایشگاهی چیست و چه کاربردی دارد، توضیحاتی ارائه خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله با ما باشید.

حمام آب آزمایشگاهی چیست

 حمام آب آزمایشگاهی یا بنماری یک وسیله است که در آزمایشگاه‌های بیوشیمی، سرولوژیک و دارویی برای انواع تست‌های سرم‌شناسی، آزمایش‌های دارویی، آزمایش‌های مربوط به ترکیب مواد اگلوتیناسیون و در روش‌های انکوباسیون صنعتی کاربرد فراوانی دارد. محلولی که در حمام آزمایشگاهی استفاده می‌شود، شامل روغن و آب است.

 در مجموع قانون ثابتی در زمان انجام آزمایش‌ها هنگام استفاده از حمام آزمایشگاهی وجود دارد که تمام واکنش‌های ایمونولوژی، ایمونوهماتولوژی و بیوشیمیایی در یک محدوده دمای خاصی صورت می‌گیرد. محدوده دمایی که برای فعالیت دستگاه حمام آب آزمایشگاهی در نظر گرفته می‌شود، بین دمای اتاق تا ۶۰ درجه سانتیگراد می‌باشد.

توجه داشته باشید که برای دماهای بالاتر از ۱۰۰ درجه سانتیگراد باید از یک محفظه یا پوشش با مشخصه‌های تعیین شده که در راهنمای دستگاه وجود دارد استفاده کنید. علاوه بر این انواع دستگاه‌های بنماری یا حمام آب آزمایشگاهی در ظرفیت ۲ تا ۳۰ لیتر تولید و در بازار عرضه می‌شود. کاربردهای حمام آب آزمایشگاهی یا بنماری در آزمایشگاه‌های مختلف چیست و انواع آن کدامند؟ در ادامه توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهیم کرد.

مطالب پیشنهادی: انواع شیکر آزمایشگاهی و کاربردهای آن

کابرد بنماری آزمایشگاهی

آشنایی با کاربرد بنماری آزمایشگاهی

حمام آب آزمایشگاهی کاربردهای گسترده‌ای در انواع آزمایش‌های بیوشیمی، دارویی دارد. از این دستگاه در زمینه‌های آموزشی، کلینیکی، تحقیقاتی و صنایع غذایی بیشترین استفاده می‌شود. حمام آب آزمایشگاهی در تست ترکیب مواد آکلوتیناسیون و سرولوژیک و سرم‌شناسی نیز کاربرد دارد. از کاربردهای دیگر این دستگاه می توان در زمینه انکوباسیون صنعتی و دارویی نام برد.

دستگاه حمام آب آزمایشگاهی دارای یک مخزن است که قابلیت ذوب نمودن فرآورده‌های خونی را دارد. توجه داشته باشی هنگام کار با بنماری آزمایشگاهی نباید دستگاه روی شعله مستقیم قرار داد، چرا که امکان انفجار آن بسیار زیاد است. بهترین حالت این است که آن را در معرض شعله مستقیم قرار ندهید. علاوه بر این به دلیل وجود مخزن تعبیه شده، می توان انواع ظروف آزمایشگاهی را در آن قرار داد. از دیگر قابلیت‌های این وسیه مهم آزمایشگاهی این است که حرارت و گرما را به شکل یکنواخت ایجاد می‌کند و این گرما به طور کامل تحت کنترل دستگاه قرار دارد، چراکه دستگاه بنماری به صورت همرفتی حرکت می‌کند.

انواع حمام آب آزمایشگاهی کدامند

تا اینجا به این سوال که حمام آب آزمایشگاهی چیست و چه کاربردی دارد، پاسخ دادیم. همانگونه که اشاره شد بنماری یا حمام آب آزمایشگاهی به دلیل کاربردها و قابلیت‌هایی که دارد در آزمایشگاه‌های شیمی، دارویی و صنعتی در انواع مختلف با بسته به نیاز و شرایط آزمایش تولید می‌شود. دستگاه حمام آب آزمایشگاهی از جنس فولاد ساخته شده و داخل مخزن هر کدام با رنگ الکترواستاتیک پوشانده شده است که بهترین عملکرد را به شرایط آزمایشگاهی داشته باشند. اما انواع بنماری آزمایشگاهی شامل موارد زیر می‌باشند:

  • حمام آب آزمایشگاهی سرولوژی با درب شیب‌دار
  • حمام آب آزمایشگاهی شیکردار
  •  بنماری آزمایشگاهی سیرکوله‌دار
  • حمام آب آزمایشگاهی یخچال‌دار
  • حمام آب آزمایشگاهی جوش با درب شیب‌دار
  • حمام آب آزمایشگاهی میکروکنترلر با درب شیب‌دار

انواع بنماری آزمایشگاهی

بررسی تفاوت دستگاه بنماری جوش و سرولوژی

از پرکاربردترین دستگاه‌های حمام آب آزمایشگاهی، بنماری جوش و سرولوژی هستند که بر اساس ویژگی‌‌های مربوط به درجه حرارت و گرمای داخلی در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار دارند. تفاوت‌های عمده این دو دستگاه بنماری شامل موارد زیر است:

  • دستگاه حمام آب آزمایشگاهی سرولوژی در بازه دمایی 37 درجه سانتیگراد کار می‌کند.
  • بنماری آزمایشگاهی جوش، تا دمای 100 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند.

جمع بندی

برای بسیاری از افرادی که در آزمایشگاه‌های دارویی، بیوشیم و صنعتی کار می‌کنند این سوال پیش آمده که حمام آب آزمایشگاهی چیست و چه کاربردی دارد. در این مقاله به بررسی ااین دستگاه و کاربرد های مهم آن در انواع تحقیقات آزمایشگاهی پرداختیم. بنماری آزمایشگاهی در انواع آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، بیوشیمی و دارویی استفاده می‌شود و قابلیت‌ها و کارکردهای فراوانی دارد که در این مقاله به طور کامل به آنها اشاره شد.

هنگام کار با دستگاه بنماری باید به یک سری نکات توجه کنید تا دستگاه عمر بیشتری داشته باشد. اما اگر دستگاه شما دچار مشکل در عملکرد شده و کیفیت اولیه را ندارد، بهتر است به نمایندگی تعمیرات تجهیزات آزمایشگاهی مراجعه کنید تا تکنسین های مجرب و با سابقه با استفاده از دانش روز دنیا و تجهیزات مدرن کار تعمیر دستگاه حمام آب آزمایشگاهی شما را به طور کامل و در کمترین زمان انجام دهند. برای اطلاع از خدمات نمایندگی مجاز تعمیر تجهیزات پزشکی می‌توانید با شماره‌های درج شده در صفحه اصلی تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما عزیزان راهنمایی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *