دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

انکوباتور آزمایشگاهی

کاربردهای انکوباتور آزمایشگاهی

یکی از مهم‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی که به نام اینکوباتور هم شناخته می‌شود، انکوباتور آزمایشگاهی است. از انکوباتور آزمایشگاهی معمولا برای رشد و کشت میکروب‌ها و سلول‌ها استفاده می‌شود و دمایی که برای این عملیات مورد نیاز است معمولاً 37 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. دستگاه انکوباتور آزمایشگاهی قادر است از دمای محیط تا دمای 100 درجه را تامین نماید. علاوه‌ بر این دستگاه به نوعی عایق مناسبی برای کشت و رشد نمونه‌ها محسوب می‌شود و شرایط مطلوبی از جمله رطوبت دما و غیره را فراهم می‌کند.

از آنجایی ‌که انکوباتور آزمایشگاهی کاربردهای فراوان و متنوعی دارد، در بسیاری از کارهای تحقیقاتی در زمینه زیست‌شناسی سلولی از آن می‌شود. همچنین این دستگاه در انواع مختلف ساخته می‌شود که هر کدام پاسخگوی نیاز خاصی می باشند. به دلیل اهمیت کاربرد انکوباتور آزمایشگاهی در علم پزشکی، در ادامه به بررسی انواع و کاربردهای آن در آزمایشگاه خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مقاله با ما باشید.

انکوباتور شیکردار

اجزاء تشکیل‌دهنده انکوباتور

انکوباتور آزمایشگاهی معمولاً از اجزاء مختلفی تشکیل شده‌ است که هر کدام عملیات خاصی را بر عهده دارند. این اجزاء تشکیل‌دهنده شامل محفظه نگهدارنده، صفحه کنترل، قفسه های سوراخ‌دار، ترموستات، واشر درب آزبست، دماسنج ال شکل، سیستم کنترل گاز و رطوبت، فیلترهای HEPA ، منبع تغذیه، سیستم هشدار می باشد که در ادامه در ارتباط با هر کدام از این اجزا توضیح خواهیم داد.

 • محفظه نگهدارنده: در این محفظه نمونه ها نگهداری می شوند. بدنه آن به شکل مکعب است و دارای ظرفیتی بین 20 تا 800 لیتر می باشد. دیواره خارجی آن با فولاد ضد زنگ پوشیده شده و میان دیواره بیرونی و درونی با پشم شیشه عایق شده است. وجود این عایق کمک می کند تا گرمای دستگاه برای مدت زیادی محفوظ بماند و در مصرف برق صرفه جویی شود. محفظه داخلی انکوباتور آزمایشگاهی با توجه به نمونه های موجود پشتیبانی می شود.
 • صفحه کنترل: بر روی دیواره بیرونی صفحه کنترل در انکوباتور آزمایشگاهی، دکمه ها و نشانگرهایی قرار دارد که به وسیله آنها دستگاه کنترل می شود. با توجه به نمونه ها، پارامترهای مورد نیاز دستگاه از طریق این صفحه کنترل و تنظیم خواهد شد. همچنین تنظیم ترموستات از همین بخش صورت می گیرد.
 • درب: درب نیز یکی از اجزا مهم در انکوباتور شمرده می شود که علاوه بر این که نوعی عایق است از نمونه های داخل محفظه نیز نگهداری می کند. روی درب از شیشه پوشیده شده است تا بتوان از بیرون در زمان کار، نمونه ها را بررسی و نظارت کرد. دستگیره ای که روی درب تعبیه شده است باعث شده تا بتوان راحت تر آن را باز و بسته کرد.
 • قفسه های سوراخ دار: قفسه ها در انکوباتور به دیواره ها متصل هستند که صفحات کشت بر روی این قفسه ها قرار می گیرند. سوراخ هایی که در قفسه وجود دارد امکان جابجایی هوای گرم را در محفظه فراهم می کند تا گرمای یکنواختی به تمام قسمتهای نمونه برسد. در برخی از مدل ها قفسه ها قابل جابجایی هستند از اینرو به راحتی میتوان آنها را  قابل تمیز کرد.

مراحل ساخت انکوباتورها

 • ترموستات: ترموستات جزئی از انکوباتور است که کار آن تنظیم دمای مناسب دستگاه است. پس از اینکه دستگاه به دمای مورد نظر رسید، ترموستات به شکل خودکار دما را در همان درجه نگه می دارد. پس از اینکه با گذشت زمان دما مجددا تغییر کرد، ترموستات مجددا به صورت خودکار روشن می شود.
 • واشر درب آزبست: این بخش بین درب و کابینت دستگاه قرار دارد و ضد هوا است. کاربرد این قسمت برای آن است که از ورود هوای خارج جلوگیری کرده و دمای داخل محفظه برای مدت طولانی حفظ شود.
 • دماسنج L شکل: ماسنج L شکل بر روی انکوباتور آزمایشگاهی نصب شده است. یک طرف این دماسنج درجه بندی شده، در خارج محفظه قرار دارد و نمایش دهنده دمای داخل محفظه است. سر دیگر دماسنج که حاوی جیوه است در داخل محفظه تعبیه شده است .
 • سیستم کنترل گاز و رطوبت: کارکرد این سیستم، حفظ رطوبت داخل محفظه است. یک محفظه حاوی co2  که در زیر محفظه نصب شده است.
 • فیلترهای HEPA: در بعضی از مدلهای مدرن و به روز اینکوباتور، فیلترهای HEPA تعبیه شده تا از ورود آلودگی های احتمالی که بر اثر جریان هوا وارد محفظه داخلی می شود، جلوگیری نماید. پمپ هوا و فیلترها با ایجاد سیستم حلقه، آلودگی را کاهش می دهند.
 • منبع تغذیه: منبع تغذیه اینکوباتور 220 ولت شهری است و تک فاز می باشد. قدرت پانل ها در مدلهای مختلف، با یکدیگر متفاوت است.
 • سیستم هشدار: این دستگاه مجهز به سیستم آلارم می باشد. چنانچه هر یک از مقادیر مجاز تعیین شده بیش از حد باشد به سرعت گزارش شده و توسط آلارم ها اعلام می شود. این آلارم ها شامل: هشدار گردش هوا، سیستم زنگ خطر دمای محفظه، هشدار دمای بالای بیش از 38 یا 40 درجه، هشدار برای منبع تغذیه معیوب و همچنین هشدار در خصوص عملکرد و اشکالاتی است که ممکن است در بخش های مختلف سیستم ایجاد شود.

برای آشنایی با کیت آزمایشگاهی بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه کالیبراسیون انکوباتور

انواع انکوباتور آزمایشگاهی

همانگونه که اشاره شد انکوباتور یکی از مهم‌ترین وسایل آزمایشگاه است و در هر آزمایشگاهی که کشت سلولی انجام می‌شود، وجود دارد. اما باید اشاره کرد که انکوباتور آزمایشگاهی انواع مختلفی دارد که هر کدام با دیگری متفاوت است و کارایی متفاوتی دارد. بنابراین قبل ‌از هر چیز باید در رابطه با انواع انکوباتور و نحوه کار با هر کدام تحقیق و مطالعه کافی صورت بگیرد. به ‌همین جهت در ادامه به بررسی انواع انکوباتور خواهیم پرداخت.

انکوباتور یخچال‌دار

انکوباتور آزمایشگاهی یخچال‌دار یکی از انواع انکوباتور است که دارای محفظه آلومینیومی یا استیل می‌باشد و توسط المنت‌های اطراف محفظه اصلی که دمای آن‌ها بین صفر تا 65 درجه سانتی‌گراد است قرار دارد. از انکوباتور آزمایشگاهی یخچال دار در اموری چون کشت باکتری و خشک کردن ظروف آزمایشگاهی مورد استفاده واقع می‌شود.

قیمت انکوباتور

انکوباتور نوزادان

انکوباتور نوزادان از دیگر دستگاه‌های مهم آزمایشگاه است که برای مراقبت از نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می آیند، استفاده می‌شود. گفتنی است که این دستگاه با تنظیم مناسب اکسیژن و رطوبت، عملیات حفاظت از نوزادان را به درستی انجام می‌دهد.

انکوباتور نوزادان دارای جداره شفاف است که می‌توان از طریق آن نوزاد را دید و دریچه‌ای در اطراف آن وجود دارد که می‌توان به نوزاد دسترسی پیدا کرد. در ارتباط با سیستم گردش هوا در این دستگاه نیز باید گفت که این سیستم به‌ گونه‌ای طراحی ‌شده است که پارامترهای دما و رطوبت داخل آن یکنواخت نگهداری می‌شود و هوای تازه در داخل آن جریان خواهد داشت.

انکوباتور شیکردار

انکوباتور شیکردار می توانند فلاسک های کشت به‌ صورت خطی یا اربیتال را تکان دهند. این انکوباتور توانایی خاصی در ارتباط با مخلوط کردن یا هم‌زدن حجم گسترده‌ای از سیالات را خواهد داشت. انکوباتور آزمایشگاهی شیکردار همچنین دارای سیستم دورانی بی‌صدایی می‌باشد که آن را از سایر مدل‌های انکوباتور متمایز می‌کند.

نحوه کار با انکوباتور

نحوه کالیبراسیون کردن انکوباتور

کالیبراسیون کردن انکوباتور آزمایشگاهی بر عهده شرکت ‌های مورد تایید وزارت بهداشت است و فرآیند کالیبراسیون به ‌صورت سالانه انجام می‌گیرد. کاربر می‌تواند با استفاده از روغن اولفین و استفاده از یک ترمومتر، انکوباتور موردنظر خود را کالیبره سازد. برای این تراکنش، ترمومتر را داخل روغن بگذارید و 20 دقیقه منتظر بمانید تا شرایط دمایی به‌ صورت پایدار درآید. چنانچه دمای انکوباتور با دمای ترمومتر یکی باشد، فرایند کالیبره شدن اتفاق خواهد افتاد.

نکات مهم هنگام استفاده از انکوباتور آزمایشگاهی:

 • انکوباتور آزمایشگاهی نباید در نزدیک درهای اصلی یا جریانات هوائی و هواکش ها قرار گیرد.
 • انکوباتور بر روی سطحی صاف و در حالت تعادل قرار گیرد.
 • از گذاشتن مواد فرار یا قابل اشتعال (اتر، بنزین، الکل ، پروپان) در انکوباتور خودداری کنید.
 • تعویض به موقع ظرف آب داخل دستگاه، در انکوباتور های کشت سلولی بسیار ضروری می باشد.
 • برای جلوگیری از آلودگی در انکوباتور ها ؛ قفسه ها و دیواره دستگاه همواره باید حتما خشک باشد.

کاربرد انکوباتور

نحوه نگه داری از انکوباتور آزمایشگاهی:

 • انکوباتور آزمایشگاهی باید به طور ماهانه با محلول صابون تمیز و در صورت لزوم ضدعفونی شود.
 • زمانی که دمای انکوباتورهای بدون CO2 خارج از محدوده قابل قبول برای واحد مورد نظر است، باید به کارشناس فنی اطلاع رسانی کنید و بعد از آن اقدامات اصلاحی را مطابق موارد ذیل دهید:
 • منبع برق ، پریز برق و کلیدهای روشن یا خاموش را بررسی کنید.
 • دمای تنظیمی (Set point) را بررسی کنید.
 • چنانچه دستگاه هنوز درست کار نمی کند، باید به نماینده سرویس دهنده اطلاع دهید.
 • تمام عملیات نگه داری، نظافت و تعویض سیلندر گازکربنیک را باید در جداول مربوطه ثبت کنید.

انکوباتور یخچال دار

نتیجه‌گیری

در این مقاله به معرفی انکوباتور آزمایشگاهی، انواع مختلف آن و کاربرد این دستگاه پرداختیم. چنانچه شما تصمیم به خرید انکوباتور آزمایشگاهی دارید، می‌توانید به فروشگاه‌های تجهیزات آزمایشگاهی مراجعه کرده و وسیله مورد نظر خود را تهیه نمایید. قیمت انکوباتور آزمایشگاهی با توجه به نیاز مشتری، متفاوت می باشد، اما خرید آن بسیار ضروری است.

در مجموع از انکوباتور آزمایشگاهی  برای تنظیم رطوبت دما و کشت سلول و دیگر موارد استفاده می‌شود. این دستگاه همانگونه که اشاره شد انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. چنانچه به ‌دنبال تعمیر اقلام آزمایشگاهی خود هستید، می‌توانید با کارشناسان مجرب ما برای دریافت خدمات در محل یا ارسال پیک برای حمل دستگاه مورد نظر تماس حاصل نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *